Modernizácia vzdelávacieho procesu Vzdelávanie učiteľov ZŠ v oblasti cudzích jazykov Hodnotenie aktualizačného vzdelávania 2022 Hodnotenie aktualizačného vzdelávania 2023

Vzdelávanie

Vzdelávanie učiteľov ZŠ v oblasti cudzích jazykov

Národný projekt  Vzdelávanie učiteľov základných škôl v oblasti cudzích jazykov

Aj naša škola sa zapojila do tohto projektu v súvislosti s novou koncepciou vyučovania cudzích jazykov na základných školách. Hlavným zámerom projektu je príprava kvalifikovaných učiteľov 1. stupňa ZŠ a rozšírenie ich kvalifikácie na vyučovanie cudzích jazykov.  Do projektu sa zapojila p. uč. Mgr. Andrea Beláková.

Cieľom projektu Vzdelávanie učiteľov základných škôl v oblasti cudzích jazykov v súvislosti koncepciou vyučovania cudzích jazykov na základných a stredných školách, ktorý začalo naše JC CĎV UK realizovať od marca 2009, je skvalitniť prípravu ďalšieho vzdelávania pedagogických zamestnancov. Národný projekt sa koncentruje na doplnenie vzdelávacieho systému o kvalifikovaných učiteľov cudzích jazykov na prvom stupni ZŠ.

Projekt sa bude uskutočňovať v súlade so zákonom č. 245/2008 Zb. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov a Koncepciou vyučovania cudzích jazykov v základných a stredných školách schválenou vládou SR dňa 12. 09. 2007, uznesením vlády SR č. 767/2007, ktorá stanovuje povinnosť riaditeľom škôl zaviesť cudzí jazyk na prvom stupni ZŠ od tretieho ročníka.

Daný projekt bol navrhnutý s cieľom zabezpečiť dostatok kvalifikovaných učiteľov cudzích jazykov na 1. stupni ZŠ a prispieť k premene tradičnej školy na modernú.

Primárny cieľ bude plniť JC CĎV UK prostredníctvom realizácie dvoch cieľov projektu:

• prípravou, organizovaním a realizáciou doplňujúceho vzdelávania kvalifikovaných učiteľov 1. stupňa ZŠ o cudzie jazyky na úrovni B2 SERR a pedagogicko-psychologických základov vyučovania cudzích jazykov a didaktiku cudzích jazykov pre cieľovú skupinu žiakov mladšieho školského veku
  • prípravou, organizovaním a realizáciou rozširujúceho vzdelávania kvalifikovaných učiteľov CJ pre ročníky 5. -12. o pedagogicko-psychologické základy a didaktiku vyučovania CJ na prvom stupni ZŠ

Druhý semester projektu otvorila UK na spoločnom pracovnom rokovaní ŠPÚ a zástupcov univerzít z celej SR. Výučba v JC CĎV UK začala 26. 10. 2009 a bude zameraná na dôslednú prípravu frekventantov, na testovanie cudzojazyčných kompetencií a celkové diagnostikovanie úspešnosti implementácie projektu.