Dňa 21.11. našu školu navštívila Jana Fehérpataky-Kuzmová, zakladateľka Inštitútu pre aktívne občianstvo a vedúca projektu Školy, ktoré menia svet, v ktorom sa venuje vzdelávaniu učiteľov ZŠ a SŠ v aktívnom prístupe k výučbe humanitných predmetov.
Cieľom návštevy bola práca so žiakmi deviateho a ôsmeho ročníka a so Žiackym parlamentom, pričom hlavnými témami boli zodpovednosť voči okoliu, občianska angažovanosť, pomoc ostatným a vytvorenie morálneho kódexu pre celú školu.
Aktivity pozostávali zo skupinovej práce, v ktorej žiaci, rozdelení na tímy, zisťovali, aké sú v ich životoch práva, povinnosti a zodpovednosť. Po aktivite nasledovala reflexia, v ktorej si žiaci ujasnili, že práva, povinnosti a zodpovednosť sa nedajú oddeliť, ale sú prepojené. Hlavným ponaučením pre žiakov bolo uvedomenie si, že „priestor“ - práva jedného človeka končia tam, kde začínajú práva iného.
V ďalšej aktivite boli žiakom predstavené modelové situácie, pri ktorých mali navrhnúť vzor ideálneho správania. Išlo o pomoc staršiemu človeku, obrana spolužiaka voči šikane, či záchrana týraného zvieraťa.
V tretej aktivite boli žiaci znova rozdelení na tímy a dohadovali sa na tom, aké pravidlá by na škole mali platiť pre všetkých a prečo. Pravidlá, alebo kódex, ktorí deviataci a ôsmaci vytvorili, boli ďalej podané Žiackemu parlamentu, ktorý ich zostručnil a vytvára záverečnú verziu, ktorá bude prezentovaná riaditeľke školy.
Fotografie sú vo Fotoalbume