Hýb sa!

Navigácia

Voľné pracovné miesta

Edujobs.sk - kompletná ponuka práce na našej škole

Hry so zápalkami Nájdi riešenie Optický klam Neuveriteľné Naj Naj Naj a zaujímavosti Jazykolamy Reč písmen Vtipné Otestuj sa 10 otázok o lete

Múdre hlavičky

10 otázok o lete

Leto je plné tajuplných krás, života a zmyselnosti. Vedci preskúmali desať jeho fascinujúcich fenoménov.
 
1. Prečo v lete cítime vôňu dažďa?
Príčinou je zvýšený metabolizmus rastlín a mikroorganizmov. Tie v suchom období na pôde a kameňoch produkujú spóry, ktoré potom dážď vymrští do vzduchu. Aromatické látky reagujú s vlhkosťou a vietor ich donesie až do nášho nosa - tak šíria nenapodobiteľnú vôňu zeme a leta. V zime dážď nerozširuje skoro žiadne vône, lebo metabolizmus rastlín je pri nízkych teplotách "zmrazený".
 
2. Prečo drží voda pieskové hrady pokope?
Pretože sa o to stará vlhkosť, ktorá na molekulárnej úrovni vytvára medzi jednotlivými zrnkami piesku takzvané kapilárne spojivá. Čím viac zrniek je vo vzájomnom prepojení, tým sú útvary z mokrého piesku stabilnejšie, lebo ich drží pokope aktívne povrchové napätie. Viac vody nemusí vždy znamenať vyššiu pevnosť. Keď sa už raz vytvorí dostatok spojív, tak držia. Viac ako desať percent vody na jeden hrad netreba.
 
3. Odkiaľ vedia kvety kedy svieti slnko?
Kvety obsahujú špeciálnu bielkovinu, ktorá im umožňuje rozpoznať intenzitu svetla. FT a FD proteíny okvetným lístkom signalizujú, kedy sa majú otvoriť a kedy zatvoriť. Produkciu týchto proteínov stimuluje práve slnečné svetlo. Vedci proteíny izolovali a využívajú ich na posilnenie rastu - napríklad pri pestovaní liečivých bylín.
 
4. Koľko ostrovov je v južnej časti Tichého oceánu?
Túto otázku nedokáže nikto zodpovedať. V južnej polovici Tichého oceánu sú roztrúsené tisícky malých ostrovov. Mnohé z nich sú neobývané a niektoré dokonca ešte stále neobjavené. Len pri Tahiti na rozlohe 218 000 km2 sa nachádza viac ako 7500 ostrovov! Ak sa pozrieme na Francúzsku Polynéziu, javí sa ako maličká škvrna na vodnej ploche veľkosti Európy. Nie div, že sa tu dodnes nachádzajú ostrovy, na ktoré ešte nikdy nevkročila ľudská noha.
 
5. Prečo žaby kvákajú?
Je to jednoduché: Žaby patria medzi najväčších frajerov živočíšnej ríše. Kto kváka najhlasnejšie, ten priláka samičku. Žaba dokáže vydať zvuk až do 100 decibelov, čo zodpovedá hluku pneumatického kladiva - zvuky strojov a žiab sa pohybujú na rovnakej frekvencii. Zaujímavosť: Takmer žiadny hluk nevydávajú čínske žaby Amolops tormotus. Vedi zistili, že tento druh komunikuje na ultrazvukovej úrovni, ktoré ľudské ucho nepočuje. To okrem nich dokážu len netopiere a veľryby.
 
6. Aká vysoká môže byť vlna?
Obrovské vlny, ktoré poškodzujú a prevracajú lode, vznikajú navrstvením dvoch menších vĺn. V podstate je to súhra náhod. Pri sledovaní hladiny morí vesmírna organizácia ESA v priebehu jedného mesiaca namerala viac ako 50 vĺn vyšších ako 25 metrov (najvyššia dosiahla výšku až 29,1 metra). Vedci očakávajú, že do konca roka objavia prvú vlnu, ktorá bude vyššia než 40 metrov. Proti takému obrovi by nemala šancu ani lietadlový loď.
 
7. Aké množstvo vody nám prospieva?
Voda je zdravá, ale celé litre do seba nalievať nemusíme. Ľudské telo potrebuje na jeden deň 5,5 litra tekutín. Väčšinu však prijíma v potrave, takže pitím stačí doplniť zvyšných 1,5 litra. Netreba to preháňať. Osem litrov denne by už bolo nebezpečných: soli, ktoré riadia chemické reakcie v bunkách, by sa zriedili a stratili by účinok, čím by sa narušila látková výmena.
 
8. Prečo svetlo priťahuje hmyz?
Pretože zvieratá si takmer každý zdroj svetla mýlia s Mesiacom. Pri lietaní sa väčšina nočného hmyzu riadi najjasnejším svetlom - a tým bol vždy Mesiac. Mole, komáre, či svätojánske mušky dodržiavajú 40-stupňový uhol medzi smerom letu a zdrojom svetla. Žiarovky však pre ne svietia jasnejšie než Mesiac. Keď zistia, že okolo tohto zdroja svetla nemôžu letieť v 40-stupňovom uhle, stále korigujú kurz, až uviaznu v nekonečnom krúžení okolo "falošného Mesiaca".
 
9. Kde leží najdlhšia púšť sveta?
V Brazílii. Praia do Cassino je 254 kilometrov dlhý pás z piesku a dún. Ohraničuje juhobrazílske mesto Rio Grande a tiahne sa od Molhes (kamenná bariéra v Atlantiku oddeľujúca pláž od ústia do prístavu Rio Grande) až k hraniciam s Uruguajom. Na niektorých miestach mení púšť svoje meno a napriek dĺžke patrí k najpustejším na svete. Najdlhšia púšť v Európe meria 200 kilometrov a nachádza sa na španielskom pobreží Costa Dorada.
 
 
10. Prečo pod vodou vidíme rozmazane?
Vo vode je každý ďalekozraký, pretože bod zaostrenia leží namiesto sietnice niekde pred naším okom. Dôvod: voda má vyššiu optickú hustotu ako vzduch. Je v nej oveľa viac častíc, ktoré stoja v ceste lúčom svetla. Keď si nasadíme potápačské okuliare, vytvoríme si vlastný vzduchový priestor na pozerania - a svet pod vodou je opäť jasný. Ryby používajú iný trik: dokážu meniť vzdialenosť medzi šošovkou a sietnicou.

 

Novinky

Kontakt

  • Základná škola s materskou školou, Školská 301/16, Turňa nad Bodvou
    Školská 301/16,04402 Turňa nad Bodvou
  • +4210554662131

Fotogaléria